» » Шедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИШедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИ

Шедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИ

Одним з найцінніших скарбів півдня України є орнаментальні панно, що прикрашають кожний будинок кварталів по вулицях старої частини міста Нова Каховка.
Це надає місту своєрідності, унікальності і безумовно ставить його в ряд пам’яток національного значення.
Всі панно – це роботи художника Григора Довженка,які виконані в техніці різьблення по сирому тиньку. Зараз новокаховчани з любов’ю їх називають «кам’яні вишиванки Довженка».
Григір Довженко належав до школи «бойчукістів», яка стала гучною трагедією Розстріляного Відродження за часів радянщини.

Шедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИ

Шедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИ


Самобутня «школа українських монументалістів» - культурне явище світового рівня, створена в грудні 1917 року самовідданою працею Михайла Бойчука , але в роки репресій вона перестала існувати. Головною метою педагогічної системи М. Бойчука було виховання національного художника нового типу з синтетичним мисленням, здатного осягнути нові естетичні цінності й піднести українське мистецтво до світового рівня. В 30-х роках на вже потужну, знану, міцну школу Бойчука починаються наклепи, їх таврують за формалізм, націоналізм, буржуазні погляди, звинувачують в шпигунстві, розпаленні класової ворожнечі, і в 1937 році як ворогів народу розстрілюють самого Бойчука, трьох його найближчих учнів-соратників та дружину Софію. Решта учнів підпадають під тиск, арешти; твори школи - численні монументальні розписи по всій Україні, станкові роботи, декоративно-прикладні вироби, все - до ескізів - знищується, збивається, палиться.

Григір Довженко приєднується до бойчукістів у 1925. Часи тиску й репресій переживає тяжко. По війні повертається з Таджикистану до Києва і починає працювати при Академії архітектури . Він стає автором винаходу різьблення по сирому тиньку з розписами.
В 40х - 50ті роки художник багато працює у різних містах України . Але найбільш масштабною є його робота саме у Новій Каховці, тут він розробляє панно для фризу, люнетів, фронтону Палацу культури, оздоблює сцену Літнього театру, та розробляє й власноруч виконує разом із М. Катерногою більше 50 неповторних орнаментальних панно для фасадів двоповерхових житлових будинків.

Під час роботи у Новій Каховці, коли навіть згадувати про «бойчукізм» було заборонено, на хвилі духовного піднесення й могутньої підтримки збоку Олександра Довженка та академіків архітектури, співпрацюючи з архітектором Мусієм Катерногою, Григору Довженко вдається неможливе - втілити настанови українських монументалістів, не дати досвіду й напрацюванням бойчукістів канути в небуття, продовжити традиції несправедливо задушеної школи.

Треба зазначити, що робота Довженка не була зрозуміла і оцінена в повній мірі на той час - ії критикували, вважали за непотрібне «вицяцьковування», марну трату сил; в статтях, присвячених Новій Каховці, що вийшли після 1955р., саме Довженкові дістається за «надмірності». Але попри все він зміг донести засади школи - цілісність й ритмічна рівновага композиції, обміркована схематизація, простота, культура лінії, форми. Ліричність як національна традиція українського мистецтва. Стилізовані фігури, переплетені візерунки з птахами й рослинами - ритм, що виражає піднесено-радісне сприйняття життя, ідею духовного відродження.

Отже сьогодні весь цей скарб прикрашає Нову Каховку і є шедевром Півдня України.
скачать dle 10.6фильмы бесплатно

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.

комментариев


Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии

Код: оновити, якщо не видно коду
Введите код:


Свіжі новини


21:32
Голова Української Греко-Католицької Церкви (УГКЦ) Святослав Шевчук про війну, підтримку один одного, російський газ та рішення Арсенія Яценюка.

20:03
На Україні реформатори добралися і до мертвих

19:43
Талановита херсонка їде вражати Сан-Ремо

19:34
В конкурсі "Чарівна флейта - 2018" призові місця зайняли юні флейтисти Херсонщини

21:01
Розбійників з траси "Одеса-Мелітополь-Новоазовськ" судитимуть у Херсонській області

20:36
Херсонцям представили чек-аркуш для іспитів

20:31
Нові голови райдержадміністрацій на Херсонщині

18:11
Арсеній Яценюк у Варшаві про українсько-польські відносини: Не можемо жити тільки історією. Маємо жити майбутнім, і творити це майбутнє (фото, відео)

15:54
Максим Бурбак звернувся до Прем’єр-міністра України із запитом

22:15
Знову на Херсонщину насуваються циклони з дощем, снігом і хуртовинами

22:00
На Херсонщині мікроавтобус вилетів на узбіччя

21:46
У Новій Каховці водій хлібовозу "не довозив" гроші до каси

21:34
У Новій Каховці затримано підозрюваного в крадіжках та угоні

21:25
Представника «Народного фронту» Людмилу Денісову обрано Уповноваженим з прав людини (відео)

21:03
Паперові банкноти в 1, 2, 5 і 10 гривень замінять монетами

20:38
Комітет з нацбезпеки проголосував за виключення Надії Савченко із його складу, - рішення (відео)

20:29
Арсен Аваков та Андрій Парубій нагородили бійців добровольчого батальйону імені Кульчицького (фоторепортаж)

12:11
Нарешті МЗС почули заклик Народного фронту

08:53
Україна. 100 днів над прірвою

09:16
Вчора парламент зробив важливу справу - Максим Бурбак
Більше новин