» » Шедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИШедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИ

Шедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИ

Одним з найцінніших скарбів півдня України є орнаментальні панно, що прикрашають кожний будинок кварталів по вулицях старої частини міста Нова Каховка.
Це надає місту своєрідності, унікальності і безумовно ставить його в ряд пам’яток національного значення.
Всі панно – це роботи художника Григора Довженка,які виконані в техніці різьблення по сирому тиньку. Зараз новокаховчани з любов’ю їх називають «кам’яні вишиванки Довженка».
Григір Довженко належав до школи «бойчукістів», яка стала гучною трагедією Розстріляного Відродження за часів радянщини.

Шедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИ

Шедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИ


Самобутня «школа українських монументалістів» - культурне явище світового рівня, створена в грудні 1917 року самовідданою працею Михайла Бойчука , але в роки репресій вона перестала існувати. Головною метою педагогічної системи М. Бойчука було виховання національного художника нового типу з синтетичним мисленням, здатного осягнути нові естетичні цінності й піднести українське мистецтво до світового рівня. В 30-х роках на вже потужну, знану, міцну школу Бойчука починаються наклепи, їх таврують за формалізм, націоналізм, буржуазні погляди, звинувачують в шпигунстві, розпаленні класової ворожнечі, і в 1937 році як ворогів народу розстрілюють самого Бойчука, трьох його найближчих учнів-соратників та дружину Софію. Решта учнів підпадають під тиск, арешти; твори школи - численні монументальні розписи по всій Україні, станкові роботи, декоративно-прикладні вироби, все - до ескізів - знищується, збивається, палиться.

Григір Довженко приєднується до бойчукістів у 1925. Часи тиску й репресій переживає тяжко. По війні повертається з Таджикистану до Києва і починає працювати при Академії архітектури . Він стає автором винаходу різьблення по сирому тиньку з розписами.
В 40х - 50ті роки художник багато працює у різних містах України . Але найбільш масштабною є його робота саме у Новій Каховці, тут він розробляє панно для фризу, люнетів, фронтону Палацу культури, оздоблює сцену Літнього театру, та розробляє й власноруч виконує разом із М. Катерногою більше 50 неповторних орнаментальних панно для фасадів двоповерхових житлових будинків.

Під час роботи у Новій Каховці, коли навіть згадувати про «бойчукізм» було заборонено, на хвилі духовного піднесення й могутньої підтримки збоку Олександра Довженка та академіків архітектури, співпрацюючи з архітектором Мусієм Катерногою, Григору Довженко вдається неможливе - втілити настанови українських монументалістів, не дати досвіду й напрацюванням бойчукістів канути в небуття, продовжити традиції несправедливо задушеної школи.

Треба зазначити, що робота Довженка не була зрозуміла і оцінена в повній мірі на той час - ії критикували, вважали за непотрібне «вицяцьковування», марну трату сил; в статтях, присвячених Новій Каховці, що вийшли після 1955р., саме Довженкові дістається за «надмірності». Але попри все він зміг донести засади школи - цілісність й ритмічна рівновага композиції, обміркована схематизація, простота, культура лінії, форми. Ліричність як національна традиція українського мистецтва. Стилізовані фігури, переплетені візерунки з птахами й рослинами - ритм, що виражає піднесено-радісне сприйняття життя, ідею духовного відродження.

Отже сьогодні весь цей скарб прикрашає Нову Каховку і є шедевром Півдня України.
скачать dle 10.6фильмы бесплатно

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.

комментариев


Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии

Код: оновити, якщо не видно коду
Введите код:


Свіжі новини


10:22
Народний Фронт і Верховна Рада буде й надалі підтримувати реформу децентралізації

14:56
Сьогодні парламент прийняв надважливий законопроект про соціальні послуги (4607) (ВІДЕО)

09:52
Максим Бурбак: Опоблок, як вірні пси Кремля, блокують доленосні рішення Верховної Ради (відео)

20:25
"Народний фронт" закликає Президента затвердити своїм указом День вшанування пам`яті Героїв, які загинули внаслідок російської агресії

14:06
Захисники України мають почуватися захищеними, – Іван Савка (відео)

09:14
Росії потрібна в Україні лише влада зрадників та колаборантів, - Максим Бурбак (відео)

19:17
Як защедрували в чернівецькому офісі Народного фронту (ФОТО)

18:51
У Каховці група підлітків жорстоко розправилася над 12-річним школярем

18:40
На Херсонщині стрілянина в плавнях налякала селян

18:24
На Херсонщині з бутика зі зброєю викрали пневматичні гвинтівки та кулі до них

18:01
5 міфів: сертифікація вчителів початкової школи України

17:45
"Народний фронт" співчуває польському народові у зв'язку із загибеллю мера Ґданська Павла Адамовича

21:25
У Херсоні банкомат видає гроші та б'ється струмом

21:12
Рибалка дивом вижив після падіння в Дніпро на Херсонщині

21:06
Старий Новий рік-2019: історія та традиції свята

21:15
«Соляну дорогу» прокладуть на Херсонщині

21:02
На Херсонщині електричка мало не вбила пасажира

20:46
У Генічеському районі рятували автобус, який з'їхав на узбіччя

20:35
Просто взяла продукти і не розплатилася: у Новій Каховці судять любительку солодощів

18:40
Україна перша у рейтингу за втратою трудових ресурсів
Більше новин