» » Шедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИШедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИ

Шедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИ

Одним з найцінніших скарбів півдня України є орнаментальні панно, що прикрашають кожний будинок кварталів по вулицях старої частини міста Нова Каховка.
Це надає місту своєрідності, унікальності і безумовно ставить його в ряд пам’яток національного значення.
Всі панно – це роботи художника Григора Довженка,які виконані в техніці різьблення по сирому тиньку. Зараз новокаховчани з любов’ю їх називають «кам’яні вишиванки Довженка».
Григір Довженко належав до школи «бойчукістів», яка стала гучною трагедією Розстріляного Відродження за часів радянщини.

Шедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИ

Шедеври півдня України – КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИ


Самобутня «школа українських монументалістів» - культурне явище світового рівня, створена в грудні 1917 року самовідданою працею Михайла Бойчука , але в роки репресій вона перестала існувати. Головною метою педагогічної системи М. Бойчука було виховання національного художника нового типу з синтетичним мисленням, здатного осягнути нові естетичні цінності й піднести українське мистецтво до світового рівня. В 30-х роках на вже потужну, знану, міцну школу Бойчука починаються наклепи, їх таврують за формалізм, націоналізм, буржуазні погляди, звинувачують в шпигунстві, розпаленні класової ворожнечі, і в 1937 році як ворогів народу розстрілюють самого Бойчука, трьох його найближчих учнів-соратників та дружину Софію. Решта учнів підпадають під тиск, арешти; твори школи - численні монументальні розписи по всій Україні, станкові роботи, декоративно-прикладні вироби, все - до ескізів - знищується, збивається, палиться.

Григір Довженко приєднується до бойчукістів у 1925. Часи тиску й репресій переживає тяжко. По війні повертається з Таджикистану до Києва і починає працювати при Академії архітектури . Він стає автором винаходу різьблення по сирому тиньку з розписами.
В 40х - 50ті роки художник багато працює у різних містах України . Але найбільш масштабною є його робота саме у Новій Каховці, тут він розробляє панно для фризу, люнетів, фронтону Палацу культури, оздоблює сцену Літнього театру, та розробляє й власноруч виконує разом із М. Катерногою більше 50 неповторних орнаментальних панно для фасадів двоповерхових житлових будинків.

Під час роботи у Новій Каховці, коли навіть згадувати про «бойчукізм» було заборонено, на хвилі духовного піднесення й могутньої підтримки збоку Олександра Довженка та академіків архітектури, співпрацюючи з архітектором Мусієм Катерногою, Григору Довженко вдається неможливе - втілити настанови українських монументалістів, не дати досвіду й напрацюванням бойчукістів канути в небуття, продовжити традиції несправедливо задушеної школи.

Треба зазначити, що робота Довженка не була зрозуміла і оцінена в повній мірі на той час - ії критикували, вважали за непотрібне «вицяцьковування», марну трату сил; в статтях, присвячених Новій Каховці, що вийшли після 1955р., саме Довженкові дістається за «надмірності». Але попри все він зміг донести засади школи - цілісність й ритмічна рівновага композиції, обміркована схематизація, простота, культура лінії, форми. Ліричність як національна традиція українського мистецтва. Стилізовані фігури, переплетені візерунки з птахами й рослинами - ритм, що виражає піднесено-радісне сприйняття життя, ідею духовного відродження.

Отже сьогодні весь цей скарб прикрашає Нову Каховку і є шедевром Півдня України.
скачать dle 10.6фильмы бесплатно

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.

комментариев


Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии

Код: оновити, якщо не видно коду
Введите код:


Свіжі новини


21:22
У Херсоні знову стріляли

21:11
Мешканка Нової Каховки разом з «порчей» позбулася 1800 доларів США та 3000 гривень

20:54
Херсонщина серед лідерів країни за подорожчанням товарів і послуг

20:54
Херсонщина серед лідерів країни за подорожчанням товарів і послуг

20:42
Ціна зради громади - Максим Бурбак

20:34
Сьогодні парламент прийняв мій Закон щодо підприємств залізничного транспорту - Максим Бурбак

20:30
Телефонні шахраї наймають на роботу пересічних громадян на Херсонщині

13:21
Передача Андріївської церкви Вселенському Патріарху – ознака повноти православ’я в Україні

13:16
Парламент ухвалив Кодекс з процедур банкрутства

22:08
На Херсонщині діти труїлися вовчими ягодами і ртуттю

20:45
З машини на ходу випала дитина в селі на Херсонщині

20:29
У Херсоні з палаючої квартири врятували сім'ю

20:13
На адмінкордоні з Кримом посилені заходи безпеки через вибух в Керчі

19:59
Профільний комітет підтримав законопроект щодо заборони дискримінації та введення в оману у рекламі

19:53
Провокаторам не вдасться зірвати отримання Томосу та ухвалення закону про мову, – Микола Княжицький

19:52
Розглядаємо результати виконання бюджетних програм - Максим Бурбак

12:16
Фракція Народного фронту поповнилася справжнім бойовим командиром - Максим Бурбак

22:15
На Херсонщині триває нескінченна низка «грибних» отруєнь

21:57
Кінофестиваль “Молодість” приїде до Каховки

19:45
Кабмін має оперативно відшкодувати збитки постраждалим внаслідок вибухів на Чернігівщині, - Олександр Кодола
Більше новин